Koeficient UEFA

Koeficienty UEFA jsou založeny na výkonnosti klubů v evropských pohárech během pětiletého období. Během těchto 5 let se udělují výsledky zápasů (2 body za vítězství a 1 bod za remízu) od skupinové fáze CL, EL a ECL dále. Ve vyřazovacím kole play-off po skupinové fázi EL a skupinové fázi ECL a před osmifinále se však výsledky zápasů započítávají do hodnocení zemí, ale ne do hodnocení klubů.

Navíc je přidělen jeden bonusový bod za dosažení čtvrtfinále (ale ne pro ECL-QF), semifinále a finále. Kvalifikace do skupinové fáze Ligy mistrů se uděluje 4 bonusovými body, kvalifikace do osmifinále Ligy mistrů se uděluje 5 bonusovými body a kvalifikace do osmifinále Evropské ligy se uděluje 1 bonusem. směřovat.

Dále jsou zde bonusové body pro vítěze a druhé místo skupin EL a ECL: 4 bonusové body pro vítěze skupin EL, 2 bonusové body pro druhé místo ve skupinách EL, 2 bonusové body pro vítěze ECL skupin a 1 bonusový bod pro druhé v ECL skupinách.

 

FOTBALOVÉ KOEFICIENTY

Zápasy v kvalifikačních kolech jsou oceněny 1 bodem za vítězství a 0,5 bodu za remízu, ale pouze za koeficient země. Kluby, které vypadnou v kvalifikačních kolech Evropské konferenční ligy, jsou odměněny počtem bodů do klubového koeficientu na základě dosaženého (kvalifikačního) kola.

Žebříček zemí UEFA

Pro výpočet pořadí zemí se body v kvalifikačních zápasech dělí na polovinu: jeden bod za výhru a půl bodu za remízu.

Takzvané koeficienty UEFA se vypočítávají průměrem na základě celkového počtu bodů děleného celkovým počtem klubů každé země.

Žebříček zemí UEFA se vypočítává součtem 5 koeficientů za posledních 5 let. Příklad takového žebříčku najdete v žebříčku zemí v roce 2020 . Pro určení účastníků evropského klubového fotbalu UEFA se používá loňský žebříček zemí, protože každá země by měla na začátku sezóny vědět, na kolik míst disponuje. Pokud země (nebo kluby) mají stejný počet bodů, je pořadí určeno poslední sezónou, ve které se roční koeficienty liší.

Žebříček klubů UEFA

Nejnovější žebříček klubů se používá pro nasazování klubů pro remízy v Lize mistrů a Evropské lize. Do hodnocení klubů se výsledky zápasů v kvalifikačních kolech nepočítají, ale kluby získávají kvalifikační body v případě, že se nekvalifikují do skupinové fáze.

 

Kluby, které vypadnou v kvalifikačních kolech a play-off Evropské konferenční ligy, jsou odměněny počtem bodů na základě dosaženého (kvalifikačního) kola:

Tyto kvalifikační body se nesčítají. Skupinová fáze Ligy mistrů je již odměněna bonusovými body (viz výše). Body pro skupinové fáze Evropské ligy a Evropské konferenční ligy jsou minimální a nebudou přičteny k zápasovým bodům získaným během skupinové fáze. Všechny zúčastněné kluby tedy získají alespoň nějaké bonusové body, kvalifikační body nebo zápasové body.

 

Od roku 2018 se žebříček klubů UEFA vypočítává součtem klubových bodů za posledních 5 let, přičemž minimálně 20 % žebříčku země. Pro rozdělení příjmů existuje také 10letý žebříček, který zahrnuje historické body za titul:

Historie výpočtu koeficientů UEFA

V roce 2021 zavedení Evropské konferenční ligy vedlo ke změnám v rozdělení bonusových bodů a kvalifikačních bodů.

Bonusové body

Před rokem 2021 nebyly žádné bonusové body za kvalifikaci osmifinále Evropské ligy a také ne za vítěze a druzí skupinové fáze EL.
V letech 2004-2009 byla kvalifikace pro skupinovou fázi Ligy mistrů udělována 3 bonusovými body, v letech 1995-2004 1 bonusovým bodem a před rokem 1995 2 bonusovými body.

V letech 2004-2009 byla kvalifikace pro osmifinále Ligy mistrů udělována 1 bonusovým bodem a před rokem 2004 nebyly uděleny žádné bonusové body.

Žebříček zemí

Před rokem 1999 se v kvalifikačních kolech používaly také obvyklé dva body za vítězství a jeden bod za remízu.

Pořadí klubu

Od roku 2018 do roku 2021 již kvalifikační kola a play-off Ligy mistrů nebyly odměňovány body, protože všechny vyřazené kluby dostaly druhou šanci v Evropské lize. Kluby, které vypadly v prvních kolech Evropské ligy, byly odměněny počtem bodů na základě dosaženého (kvalifikačního) kola:
Od roku 2009 do roku 2018 byla kvalifikace Ligy mistrů a Evropské ligy odměněna počtem bodů na základě dosaženého kvalifikačního kola. 3. a 4. předkolo Ligy mistrů nebylo odměněno body, protože poražené kluby se kvalifikovaly do další fáze Evropské ligy.

Před rokem 2018 se klubové koeficienty UEFA počítaly jako součet počtu bodů každého jednotlivého klubu a 20 % koeficientu země. V letech 2004–2008 byl příspěvek koeficientu země 33 % a před rokem 2004 byl příspěvek koeficientu země 50 %. Pořadí klubů UEFA pak bylo počítáno součtem 5 koeficientů za posledních 5 let.

Před rokem 1999 bylo v Poháru UEFA nasazeno několik silných klubů, takže se tyto kluby v prvních dvou kolech nepotkaly. Pro určení těchto klubů byl vypočten součet poměru počtu dosažených bodů dělený počtem odehraných zápasů jednotlivých klubů za posledních pět let.

2020 – Zvláštní pravidla COVID-19

Kvůli koronaviru byl evropský fotbal přerušen v březnu 2020 a byl obnoven v srpnu 2020 s většinou jednostrannými nohami na neutrální půdě. Také kvalifikační zápasy sezóny 2020/21 (kromě play-off kola Ligy mistrů) se hrály jako zápasy na jedno utkání, kde remíza určila domácí hrající klub.U těchto zápasů jednotlivých zápasů byl výpočet koeficientů upraven takto:
– 3 body za výhru v základní hrací době nebo prodloužení (1,5 bodu za kvalifikační zápasy a zápasy play-off),
– 2 body za remízu v prodloužení (1 bod za zápasy kvalifikace a play-off),
– 1 bod za porážku v základní hrací době nebo prodloužení (0,5 bodu za zápasy kvalifikace a play-off).

 

Napsat komentář

P