Mistrovství světa v hokeji 1998

Mistrovství světa v hokeji 1998 se rozšířilo na 16 týmů. Týmy byly rozděleny do čtyř skupin (A, B, C, D) pro každé předkolo.

Nejlepší dva týmy z každé skupiny postoupily do kvalifikačního kola ve dvou skupinách (E, F), kde se hrálo s každým, přičemž dva nejlepší týmy z každé skupiny postoupily do semifinále.

FIN - CZE 2-2
Semifinále se hraje na dvě hry, o vítězi rozhodují body.Zápasy v semifinále jsou Švédsko – Švýcarsko a Česká republika – Finsko.

Po prvním semifinále nebude prodloužení, ale pokud je po druhém semifinále nerozhodný počet bodů, použije se prodloužení a v případě potřeby následuje rozstřel.

SUI - SVK 1-1

Švédsko a Finsko ze skupiny E a Česko a Švýcarsko ze skupiny F postoupily do semifinále.

LAT - USA 3-2

Německo, USA, Francie, Rakousko, Japonsko a Kazachstán budou muset hrát kvalifikační turnaj v listopadu 1998 s Ukrajinou, Slovinskem a Estonskem, aby zůstaly ve skupině A.

All-Star týmy

Šdsko si zajistilo mistrovství světa bruslením k bezbodové remíze s Finskem ve druhém zápase finále.

4:0

Je to první šampionát pro Švédsko od roku 1992 a jde o dlouhou cestu k vymazání neuspokojivých olympijských vzpomínek Švédska. Finsko vyřadilo Švédsko ve čtvrtfinále v Naganu.

Finálová série byla skutečným soubojem brankářů s Tommym Salem ve švédské síti, který si vysloužil své druhé vyřazení v řadě, přestože hra 2 měla mnohem rychlejší tempo než první finále. Jeho protějšek Fin Ari Sulander ve dvou finálových zápasech povolil pouze jeden gól, ale právě rozdíl stál Finsko mistrovství světa.

„Vyhrál lepší tým,“ řekl trenér Finska Hannu Aravirta. „Hráli jsme na své úrovni, ale nedokázali jsme dát gól.“

„Bylo pro nás dobré porazit tady Finsko o titul, zvláště proto, že nás porazili na olympiádě,“ řekl švédský trenér Kent Forsberg.

Švédsko vyhrálo první finále
Švédsko je krůček od mistrovství světa. Švédové porazili Finsko 1:0 v prvním zápase finále.Oba týmy hrály opatrně ve snaze vyvarovat se chyb a zápas zůstal bez branek až do stavu 10:07 ve třetí třetině, kdy Johan Tornberg střelou od modré čáry překonal finského brankáře Ariho Sulandera.

Později ve třetí třetině se zdálo, že Finsko vyrovnalo, ale rozhodčí Alex Dell gól neuznal.

„V neděli budeme hrát lépe a bojovat o titul.“ řekl finský útočník Ville Peltonen.

2. zápas finále se hraje v neděli. Švédsko potřebuje vyhrát nebo remízu, aby vyhrálo mistrovství světa. Pokud Finsko vyhraje 2. zápas, bude následovat 20minutové prodloužení s náhlou smrtí, které určí vítěze.

Švédsko vs. Finsko ve všech skandinávském finále!
Švédsko porazilo Švýcarsko snadno, 7-2, ve hře 2 své semifinálové série a získalo místo ve finále mistrovství světa.Švédsko se ve finále střetne se svým úhlavním Finskem. Finsko porazilo Českou republiku a ve 2. zápase semifinálové série udrželo remízu 2:2. Finsko postupuje do finále, když v prvním zápase porazilo Českou republiku.

Finále se bude hrát jako série na dvě hry, přičemž o vítězi rozhodnou body. Pokud jsou body po druhém finále nerozhodné, bude následovat prodloužení s náhlou smrtí, po kterém bude v případě potřeby následovat rozstřel.